خبر

۶.۸ میلیون تن گندم خرید تضمینی شد

به نقل از روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران؛ 1781 مرکز خرید در حال حاضر گندم‌های کشاورزان را در 31 استان تحویل و خریداری می‌کنند و کشاورزان تاکنون یک میلیون و 48 هزار و 307 محموله از گندم‌های خود را به این مراکز تحویل داده‌اند.

ارزش گندم‌های خریداری شده به 114 هزار میلیارد ریال می‌رسد که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای خرید تضمینی در سال جاری پرداخت پول گندم‌ها را به صورت یک مرحله‌ای (نقدی) و به‌روز شده؛ به‌طوری‌که 93 هزار و 986 میلیارد ریال به گندم‌کاران سراسر کشور پرداخت شده است.

 

استان‌های خوزستان با خرید یک میلیون و 300 هزار تن،  فارس با 618 هزار تن و گلستان با 556 هزار تن پیشتاز در میزان خرید گندم کشور هستند.

خرید تضمینی دانه‌های روغنی کلزا نیز همزمان با تحویل گندم در کشور ادامه دارد و 362 هزار تن از این محصول در سراسر کشور تحویل مراکز خرید شده است.

ارزش دانه‌های روغنی خریداری شده به 11 هزار و 874 میلیارد ریال می‌رسد که تاکنون با واریز بیش از 11 هزار 489 هزار ریال به حساب کشاورزان معادل 97 درصد مطالبات کلزاکاران پرداخت شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با وجود افزایش تولید گندم در سال جاری، به دلیل قیمت پایین خرید تضمینی گندم (در مقایسه با کشور های منطقه) میزان خرید تضمینی انجام شده  کمتر از پیش بینیها است.